Bezpečnostní přilba - také do výšek

Stejně jako při mnoha jiných pracích je i při práci ve výškách důležité používat ochrannou přilbu. Může se zdát, že je to trochu zbytečné, pokud pracujete v oblasti bez rizika pádu předmětů, nicméně účelem přilby není pouze chránit vás před nárazy shora. Může být také velmi užitečná v případě, že spadnete a udeříte se hlavou o těžké předměty. Při práci ve výškách budete s největší pravděpodobností používat zařízení pro zachycení pádu, a pokud dojde k nějaké nehodě, hrozí, že se na fasádu domu, lešení a podobně.

Posouzení rizik - výběr přilby závisí na kontextu

Vaše ochranná přilba - průmyslová nebo horolezecká - by měla odpovídat rizikům spojeným s vašimi úkoly. Proto doporučujeme provést posouzení rizik, abyste zjistili, která nebezpečí se mohou s největší pravděpodobností vyskytnout. Vyhnete se tak výběru přilby, která poskytuje ochranu proti nejméně pravděpodobným nebezpečím. Různé úkoly vyžadují od vaší přilby různé vlastnosti. Měli byste si proto ochrannou přilbu vybírat s rozmyslem. Posouzení rizik navíc funguje také jako důležitá dokumentace, kterou můžete předložit úřadům.

 

Norma EN pro průmyslové a horolezecké přilby

Obecně platí, že si vyberete ochrannou přilbu, která byla schválena podle normy EN 12492 nebo EN 397.  397 je norma pro průmyslové přilby a odpovídá riziku spojenému se stavbami nebo jinými místy, kde je bezpečnostní přilba klíčová. EN 12492 je norma, která popisuje bezpečnostní požadavky a zkušební metody pro horolezecké přilby určené pro horolezce.

 Bez ohledu na to, kterou z nich si vyberete, platí pro oba typy přileb, které musí být:

  • Schválení CE.
  • Schválené podle normy EN.
  • Označená normou EN, podle které byla schválena.

 

Normy EN uvádějí minimální požadavky na přilby a v mnoha případech jsou si dosti podobné. Existuje však několik zásadních rozdílů, kterým byste měli věnovat zvláštní pozornost. Týká se to například podbradního pásku, který může být nakonec spíše na škodu než k užitku, pokud se používá k nesprávnému účelu.

Věnujte pozornost podbradnímu pásku

Pokud na základě posouzení rizik zjistíte, že největším a nejpravděpodobnějším rizikům nejlépe zabráníte použitím horolezecké přilby, můžete si takový typ přilby bez obav vybrat. Pozornost byste však měli věnovat bradovému řemínku, který může v určitých situacích způsobit vážné poškození.

Podbradní pásek pro horolezeckou přilbu EN 12492

Horolezecké přilby (EN 12492) musí být vybaveny podbradním řemínkem, který zajistí, že přilba zůstane na hlavě v případě pádu na svahu. Proto musí být bradový řemínek schopen vydržet zatížení 50 kg po dobu dvou minut. To však může způsobit uškrcení, pokud přilbu používáte pro průmyslové práce, protože je pravděpodobné, že se při pádu zachytí o pohyblivé části nebo se zasekne o lešení, takže dvě minuty jsou dlouhá doba.

Podbradní pásek pro průmyslovou přilbu EN 397

Průmyslová přilba může být také vybavena podbradním řemínkem, ale musí se přerušit při zatížení mezi 15 a 25 kg, aby nedošlo k uškrcení uživatele. Kromě toho může přilba včetně popruhu přenášet na krk sílu maximálně 500 kg při pádu 1 kg z výšky 1 metru. U horolezeckých přileb (EN 12492) umožňuje stejná zkouška přenos síly 1 000 kg. Jedná se o velkou sílu, a proto se mnoho výrobců rozhodlo zahrnout pádovou zkoušku podle normy EN 397. Nezapomeňte však, že je vaší povinností vědět, podle jakých testů byla přilba schválena.

V praxi existuje několik výrobců, kteří vyrábějí oba typy přileb ze stejné skořepiny, takže je obtížné mezi nimi rozeznat rozdíl. Nicméně vnitřní část se liší a navíc je u lezecké přilby vyžadována určitá velikost ventilace, což zvyšuje riziko poškození v případě pádu ostrého předmětu na přilbu.

Obecně doporučujeme při práci ve výškách používat průmyslovou přilbu, ale nakonec záleží na posouzení rizik.

Zdroj: https://www.icmsafety.com/en/industrial-helmets-vs-climbing-helmets