ROZDÍL MEZI PODBRADNÍMI PÁSKY U PŘILEB S CERTIFIKACÍ EN 397 A EN 12492
Stručná definice norem
Norma EN 397 stanovuje požadované vlastnosti (a způsob jejich testování) helem s certifikací "průmyslové ochranné přilby". S takto certifikovanou přilbou se setkáme ve stavebnictví, průmyslové výrobě, energetice, ale i při práci na konstrukcích - lešení, stožárech, logistice aj.
Norma EN 12492 stanovuje požadované vlastnosti (a způsob jejich testování) helem s certifikací "přilby pro horolezce". Přestože je podle názvu určena pro sportovní užití, setkáme se s ní i v práci. Využívají ji typicky horští záchranáři, hasiči - lezci, členové ozbrojených složek pro výcvik horolezeckých technik, ale i výškoví pracovníci při lanovém přístupu (třeba při práci z lana mimo konstrukce).
Rozdíl mezi podbradními pásky je v jejich pevnosti
Podbradní pásek fixuje přilbu na hlavě uživatele - zabraňuje jejímu pádu jak při běžné práci, tak v situaci, kdy přilba plní svou ochrannou funkci - chrání před nárazy a proražení předměty, nebo při nárazu po pádu pracovníka.
Podbradní pásek u přileb s certifikaci EN 397, včetně sepínací spony, musí udržet sílu 150 N až 250 N. Přepočteno na kilogramy jde o zatížení 15 až 25 kilogramů. Při vyšším zatížení se spona pásku rozepne.
Podbradní pásek u přileb s certifikaci EN 12492, včetně sepínací spony, musí udržet sílu větší než 500 N. Přepočteno na kilogramy jde o zatížení 50 kilogramů a více.
PŘEHLED PŘILEB S EN 397 PŘEHLED PŘILEB S EN 12492
Z jakého důvodu se pevnost podbradních pásků liší?
Stručně řečeno - podle rizika udušení v dané pracovní situaci.
Přilba s certifikací EN 397 je konstruována především pro užití v průmyslu - v prostředí plném konstrukcí, trubek, žebříků atd. Zde existuje zvýšené riziko zachycení podbradního pásku a následné udušení, respektive oběšení, postiženého. S takto certifikovanou přilbou se setkáme ve stavebnictví, průmyslové výrobě, energetice, ale i při práci na konstrukcích - lešení, stožárech, logistice aj.
Přilba s certifikací EN 12492 se používá v situacích, kdy se předpokládá prudká změna polohy těla nebo jeho pád, které by naopak mohly vést k nežádoucímu uvolnění podbradníku přilby. Využívají ji typicky horští záchranáři, hasiči - lezci, členové ozbrojených složek pro výcvik horolezeckých technik, ale i výškoví pracovníci při lanovém přístupu (třeba při práci z lana mimo konstrukce).
Vyhodnocujte rizika
Jak se tedy při výběru certifikace rozhodovat? Ideální je vyhodnotit rizika pracovní činnosti, při které budete přilbu používat. Přesně takto postupují odborníci na bezpečnost práce, kteří navrhují jaké osobní ochranné prostředky používat na pracovišti. Pevnost podbradního pásku samozřejmě není jediná vlastnost přilby, kterou budete při vyhodnocování rizik zvažovat, ale určitě se jedná o jednu z těch významných.
Jak zjistit certifikaci u přileb Kask?
- každá přilba Kask má uvnitř přilepený štítek se všemi povinnými údaji, najdete tam i certifikaci.
- pokud je v názvu přilby PL, jedná se o certifikaci horolezeckou - EN 12492; pokud v názvu není, jedná se o EN 397.
- Kask od roku 2023 odlišuje certifikaci přileb barvou upínací spony podbradního pásku - EN 397 je červená, EN 12492 je zelená. Podívejte se do galerie k článku.